Jak inwestować w bitcoin – kompletny przewodnik

Jak inwestować w Bitcoin - wszystkie metody

W tym artykule wyjaśnimy jak inwestować w bitcoin, przybliżając najpierw ogólny proces kształtowania się cen kryptowalut, a następnie wyjaśniając dwa zagadnienia inwestycyjne.
Pierwsze to inwestowanie od strony technicznej: gdzie kupować kryptowalutę i w postaci jakich instrumentów finansowych.
Drugie to jak inwestować w bitcoin od strony merytorycznej: na co zwracać uwagę przy spekulacji na bitcoinie, czego unikać oraz z jakich źródeł korzystać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.


Spis treści:

1.Wprowadzenie do inwestowania w bitcoin
2. Jak inwestować w bitcoin?

    2.1 Handel bitcoinem na giełdzie
    2.2 Spekulacja na CFD
    2.3 Handel opcjami binarnymi
3. Porady dla inwestujących w bitcoin
4. Źródła wiedzy i informacji pomocne przy inwestowaniu
5. Podsumowanie


Krótkie wprowadzenie do inwestowania w bitcoin

Niewątpliwą zaletą inwestowania w bitcoin jest możliwość handlu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Decentralizacja i brak regulacji kryptowalut powoduje, że do ich wymiany nie potrzebujemy banków i innych instytucji finansowych, czynnych tylko w dni powszednie, w określonych godzinach. Wystarczą same (czynne non stop) giełdy, które automatycznie łączą sprzedawców z inwestorami.

Jeśli jakiemuś inwestorowi bardzo zależy na kupnie bitcoina, wystawia zlecenia zakupu windując cenę powyżej innych oczekujących i niezrealizowanych zamówień. W ten sposób cena bitcoina rośnie.

W drugą stronę, jeśli sprzedający nie mogą upłynnić swoich wirtualnych monet, obniżają stopniowo lub dynamicznie (w zależności od okoliczności) ich cenę, powodując spadek ceny bitcoina.

Średnia cena bitcoina w czołowych giełdach, określana jest wyrażeniem „Bitcoin index„.

Jak inwestować w bitcoin – 3 metody 

Inwestowanie w bitcoin możemy rozpocząć na 3 różne sposoby. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które przybliżymy poniżej.

1.  Handel Bitcoinem za pośrednictwem giełdy 

To najpopularniejsza metoda inwestowania polegająca na tym, że kupujemy prawdziwe bitcoiny na jednej ze sprawdzonych i bezpiecznych giełd, a następnie odsprzedajemy je po pewnym czasie, kiedy uznamy że nadszedł odpowiedni moment na realizację zysków. 

Inwestowanie w bitcoin na giełdzie zobrazujemy na przykładzie największej giełdy w Polsce – BitBay.net:

Po rejestracji i wpłacie środków, przechodzimy do głównej zakładki „Giełda” i przewijamy ekran pod wykres kursu kryptowalut:

Inwestowanie w Bitcoin na giełdzie

Na pasku u góry ekranu (1) mamy bieżący podgląd na aktualną cenę kryptowaluty. Aby kupić bitcoina wystawiamy swoją ofertę (2) wypełniając szczegóły transakcji, lub korzystamy z „Szybkiej transakcji” (3) żeby zakupić kryptowalutę natychmiast po najniższym kursie. Analogicznie możemy użyć „Szybkiej transakcji” w celu sprzedaży zgromadzonych bitcoinów (wtedy sprzedajemy kryptowalutę po najwyższej proponowanej przez innego inwestora cenie).

Handel botem na giełdzie BitBay

Kupno lub sprzedaż możemy także zaplanować w zakładce „Handluj botem” (4). Funkcjonalność ta umożliwia wystawienie oferty z automatyczną realizacją zlecenia w chwili, gdy cena osiągnie ustalony przez nas poziom. To bardzo przydatna opcja dla inwestorów długoterminowych. 

Inwestuj na Giełdzie BitBay

Zalety i wady inwestowania w bitcoin na giełdzie:

Zalety:
– stajemy się „fizycznymi” właścicielami zakupionych bitcoinów i możemy je wykorzystać jako środek płatniczy

Wady:
– możemy zarabiać wyłącznie na wzroście kursu bitcoina. Jeśli kryptowaluta będzie w trendzie spadkowym lub okresowo się załamie, nie będziemy mogli na tym w żaden sposób zyskać

2. Spekulacja na instrumentach CFD

Bitcoiny (symbol BTC) możemy kupować również w formie CFD (kontraktów na różnice kursowe). Jest to rodzaj zakładu z brokerem o to czy kurs danego aktywa wzrośnie czy spadnie. W naszym przypadku chodzi o bitcoina, choć brokerzy udostępniają handel CFD na wszystkich najpopularniejszych instrumentach finansowych.
Jeśli poprawnie przewidzimy zachowanie kursu, broker wypłaci nam różnicę kursową pomiędzy ceną otwarcia zlecenia a ceną jego zamknięcia. To co odróżnia handel CFD od innych form inwestowania to tzw. dźwignia, która powoduje że możemy otworzyć dużo większe zlecenie niż przy klasycznym inwestowaniu na giełdzie. Handlując z dźwignią 1:10 możemy za taką samą kwotę kupić 10 razy więcej bitcoinów. Powoduje to, że zysk jest dużo bardziej dynamiczny niż w przypadku zwykłego handlu bez dźwigni.

Zasady tego rodzaju inwestycji najlepiej wyjaśnić na przykładzie brokera SimpleFX, który udostępnia inwestowanie w CFD na aż 5 najpopularniejszych kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Namecoin). Na SimpleFX możemy także zasilić nasz rachunek bitcoinem, zamiast którąś z tradycyjnych walut.

Jak inwestować w Bitcoin na SimpleFX

Po rejestracji i wpłaceniu pieniędzy na inwestycje, wybieramy instrument finansowy, na którym będziemy dokonywać inwestycji (1). Następnie wybieramy czy chcemy go sprzedać czy kupić (2) – zagrać na spadek czy wzrost wartości. Po kliknięciu w jedną z opcji otworzy się okno ze szczegółami zlecenia (3), gdzie określamy wszystkie parametry i potwierdzamy wybór (4).

Parametry zlecenia to:
Wolumen – jednostka rozliczeniowa, pod którą wyświetlają się dwie kwoty:
a) wymagany depozyt zabezpieczający – czyli ile realnie zainwestujemy w dane zlecenie
b) wartość zlecenia – kwota jaką będziemy obracać po uwzględnieniu dźwigni
Take profit – tu ustawiamy limit, po przekroczeniu którego następuje realizacja zysku
Stop loss – tu wpisujemy poziom zabezpieczający, po przekroczeniu którego zlecenie zostanie zamknięte chroniąc nas przed stratą środków

SimpleFX wyniki inwestycji w Bitcoin

Na załączonym przykładzie widzimy, że inwestycja o wartości około 480 zł przyniosła ponad 220 zł zysku po zmianie ceny o ~4,7%. Tak wysoki zysk to właśnie zasługa dźwigni 1:10. Normalnie zyskalibyśmy około 23 zł. 

Handluj Bitcoin na SimpleFX

Inwestowanie w bitcoin na CFD umożliwiają również brokerzy:

eToro (Bitcoin i Ethereum) – z możliwością naśladowania najlepszych inwestorów
Plus500
 (Bitcoin)

Trading instrumentami CFD to najbardziej rozbudowana metoda handlu posiadająca wiele zalet, ale i wady:

Zalety:
– handel na CFD pozwala na czerpanie zysków również w przypadku spadku wartości bitcoina (spodziewając się spadku kursu po prostu wybieramy opcję „Sprzedaj”)
– możemy handlować z dźwignią, zwielokrotniając i przyspieszając tym samym znacznie zyski 
– w przypadku brokera eToro możemy wykorzystać moduł handlu „social copying”, czyli automatycznego kopiowania zleceń innych spekulantów zgodnie z określonymi wcześniej parametrami, osiągając identyczne rezultaty co oni

Wady
– nie kupujemy bitcoinów, tylko kontrakty, niespełniające funkcji płatniczej
– straty, podobnie jak zyski, mogą być być dużo bardziej dynamiczne niż w przypadku handlu bez dźwigni

3. Handel opcjami binarnymi

Bitcoin możemy kupić również w formie opcji binarnej. Podobnie jak w przypadku CFD, będziemy mogli zarobić zarówno na spadku wartości bitcoina jak i jego wzroście.
Handel opcjami binarnymi polega na wybraniu kwoty jaką chcemy zainwestować (min. 1 € lub 20 zł w zależności od wybranego brokera) oraz określeniu czy kurs po określonym czasie będzie wyższy czy niższy od tego, jaki jest w momencie zwierania transakcji.
Minimalny przedział czasu to 60 sekund, a maksymalny to nawet kilka dni lub tygodni.

Handel opcjami binarnymi na bitcoinie zobrazujemy na przykładzie brokera BDSwiss:

Inwestowanie w Bitcoin na opcjach biarnych u brokera BDSwiss

Jak inwestować w bitcoin na opcjach binarnych na przykładzie brokera BDSwiss

Po rejestracji i wpłaceniu środków wybieramy rodzaj opcji z zakładek nad wykresem (1). Domyślnie ustawione są klasyczne opcje binarne, gdzie znajdziemy bitcoin na liście instrumentów bazowych (2). Chcąc zainwestować w wybraną opcję ustawiamy czas wygaśnięcia (3) i ustalamy kwotę pojedynczej inwestycji (4). Następnie pozostaje już tylko określić czy po wybranym przedziale czasu (3) kurs będzie powyżej (Call) czy poniżej (Put) obecnej wyceny i potwierdzić wybór.

Handel Bitcoinem na BDSwiss

Wszyscy brokerzy opcji binarnych, którzy umożliwiają handel na kryptowalucie BTC to: 

BDSwiss – inwestowanie w BTC/USD, BTC/EUR, BTC/GBP, BTC/CNY
Exbino – BTC/CNY (tylko długoterminowo)

IQ Option – BTC Index

Zalety i wady handlu opcjami binarnymi:

Zalety:
– brak prowizji przy zawieraniu transakcji

Wady:
– tak jak w przypadku CFD: nie kupujemy bitcoinów tylko opcje, nie spełniające funkcji płatniczej

4 kluczowe porady dla inwestujących w bitcoin

Skoro wiesz już jak inwestować w bitcoin, warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą w zarabianiu na kryptowalucie. Jeśli myślisz poważnie nad rozpoczęciem inwestowania w bitcoin lub inne kryptowaluty, ważne jest zrozumienie specyfiki tej branży i zapamiętanie kilku kluczowych kwestii:

1. Wartość bitcoina jest ściśle związana z wydarzeniami gospodarczymi, politycznymi, zmianami prawnymi i osiągnięciami technologicznymi na całym świecie. Handlując kryptowalutami należy śledzić aktualne wiadomości lub agregatory zbierające najważniejsze informacje.

2. W przeciwieństwie do walut tradycyjnych, w kryptowaluty inwestuje więcej amatorów przyciągniętych chęcią szybkiego zarobku, którzy handlują emocjonalnie. Powoduje to, że częściej niż w przypadku innych aktywów, bitcoin może być niedowartościowany lub przewartościowany.

3. Mimo że prognozy dla kryptowalut są pomyślne, bitcoin należy uznać za ryzykowną lokatę kapitału. To wciąż stosunkowo młode rozwiązanie, którego przyszłość zależy od wielu czynników.
W związku z tym bitcoin powinien stanowić tylko mniejszą część lokaty kapitału.

4. Wieloletnie inwestycje wymagają odpowiedniego zabezpieczenia swoich wirtualnych monet. Trzymanie ich na giełdzie może okazać się niewystarczające. W takim wypadku warto pomyśleć o utworzeniu portfela bitcoin zlokalizowanego na naszym urządzeniu lub zewnętrznym, ale bezpiecznym serwerze. 

Źródła, które warto śledzić inwestując w bitcoin:

bitmon.pl – agregator wszystkich aktualnosci i wiadomości o bitcoinie po polsku
cryptocoinsnews.com – najświeższe wiadomości o kryptowalutach po angielsku
blockchain.info – masa przydatnych i zawsze aktualnych statystyk oraz wykresów dotyczących bitcoina
kryptopomocnik.pl – kopalnia wiedzy o tym jak inwestować w bitcoin z prognozami i analizami dodawanymi za pośrednictwem Facebooka i Twittera.

Podsumowanie

Inwestycja w bitcoin może być opłacalna jeśli właściwie dobierzemy optymalną formę inwestowania, dostosowaną do naszego doświadczenia, poziomu wiedzy, wysokości kapitału, a nawet temperamentu (inwestorzy nie radzący sobie z ryzykiem powinni unikać CFD).
Osoby zainteresowane tym jak inwestować w bitcoin powinny stale śledzić wydarzenia gospodarcze i polityczne na całym świecie, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się kursu bitcoina i pozostałych kryptowalut. 

Shares